Fixace dlouholetých úvěrů

Fixace dlouholetých úvěrů je klienty velice často využívána pro svou jistotu, že se s jejich měsíční splátkou nebude nikterak manipulovat. Odhadovat budoucí vývoj rodinného rozpočtu je zcela nemožné a nikdy dopředu nevíte, jaké situace si pro vás osud přichystal. Tento fakt je důsledkem, že žadatelé o úvěr dávají přednost fixací na delší časové období. Jaké jsou výhody krátkých fixací oproti těm dlouhým a kdo by měl dát přednost delšímu před kratším? Tak na tuto otázku zná odpověď jen málo klientů, kteří žádají o dlouhodobé úvěry.

Jakmile se očekává nárůst úrokových sazeb, tak je lepší zvolit cestu s delší fixací. V opačném případě zase zvolíme fixační období kratší a ihned v následujícím roce celý úvěr refixujeme za výhodnějších podmínek nebo hypotéku refinancujeme v jiné bance. Odhadnout však budoucí vývoj úrokových sazeb je nelehkou záležitostí a nikdo vám dopředu nic nezaručí. Na finančním trhu se může stát opravdu cokoliv a ani samotní bankéři dopředu nevědí, v jakém duchu se vývoj úrokových sazeb ponese.

V případě, že máte konstantní výši příjmu a máte rádi přehled o svých měsíčních výdajích, které neradi měníte, tak si zvolte hypotéku s delším fixním obdobím. Můžete si tak snadno naplánovat svůj finanční rozpočet na několik let dopředu a žít v jistotě, že se výše splátky nezmění. Nevýhoda nastává, pokud poklesne úroková sazba. Fixace neumožňuje snížení splátky i přesto, že by to bylo za jiných okolností možné.

Oproti tomu jednoletá fixace hypotečního úvěru je vhodná spíše pro klienta, který upřednostňuje flexibilitu. Tímto vám vznikne dostatečný manévrovací prostor pro předčasné zvýšení splátek. S kratším fixačním obdobím si můžete častěji upravovat jednotlivé parametry hypotečního úvěru. Zároveň tato volba dovoluje zkrácení splatnosti úvěru bez jakýchkoliv sankcí.